четвер, 17 жовтня 2019 р.

Наступні покоління

"Редагування гена зародкової лінії" (саме так називається модифікування ДНК ембріона, який може розвинутися в людину) дає надію на те, що можна виправити генні мутації та запобігати хворобам, щоб їх не передавали далі. Але ця практика породжує етичну дилему: втручання в генетичний код наступних поколінь. Тепер вже йдеться про ДНК не однієї людини, а потенційно багатьох людей.
У багатьох країнах ця практика категорично заборонена, а інструменти редагування генів дозволено використовувати лише в нерепродуктивних клітинах дорослих.
Наприклад, у Британії вченим дозволено виконувати досліди з редагуванням генів на списаних ЕКЗ-ембріонах, але доводити їх до стану плоду заборонено.
У Сполучених Штатах директиви щодо цього більш вільні. В Японії тривають обговорення, але йдеться в них лише про досліди.
Технологія CRISPR, що редагує ген

Люди-Генетична модифікація 

Професор Хе Цзянькуй видалив ключовий білок з ДНК ембріонів сестер-близнят. Це означає, що вони матимуть вроджений імунітет до ВІЛ.
За словами професора, роботу над білком CCR5 він провадив таємно від Шеньчженського Південного університету науки та технологій, установи, в якій працює.
У його дослідженнях узяли участь вісім пар. У кожній парі був ВІЛ-позитивний батько і ВІЛ-негативна мати. Ці близнята вже народилися. Професор Хе повідомив, що вже є друга вагітність на ранній стадії з генетично відредагованим ембріоном.
Доказів свого наукового досягнення вчений поки що не надав. А рідний університет планує розслідувати його діяльність у зв'язку з порушенням академічних норм.
Та якщо результати підтвердяться, цей експеримент стане поворотним пунктом у науці - і водночас підніме непрості питання морально-етичного характеру
Плід в утробі матері